Spring Kickoff Classic

Directions:

From Charleston:

Take I-64W Towards Huntington
Take Exit 18 Towards US-60
Turn left onto W Virginia 193 S
Turn right onto Midland Trail
Turn left onto Davis Creek Rd
Turn left onto 4-H Camp Rd
Take the 1st left onto Deer Run Rd

From Huntington:

Take I-64E Towards Charleston
Take exit 15 to merge onto US-60 E/Midland Trail
Turn right onto Davis Creek Rd
Turn left onto 4-H Camp Rd
Take the 1st left onto Deer Run Rd

 

 

Draft Schedule

       
         
Saturday      
Field 1 – U12 Field      
         
9:30am U13 girls   Chaos U12 rapids U13
11:00am U12 boys Grp 1 East River WV Rapids
12:30pm U13 girls   MidState Rapids U12
2:00pm U12 boys Grp 1 East River YMCA
4:00pm U12 Boys Grp 1 YMCA  WV Rapids
         
         
         
Field 6 – U12 Field        
9:30 AM U12 boys Grp 2 WVNS Gunners Mid-State
12:30 PM U12 Boys Grp 2 WVNS Gunners Great Teays Strikers
2:00 PM U12 boys Grp 2 Mid-State Great Teays Strikers
3:30PM U13 girls   midstate rapids u13
5:00PM U13 girls   Chaos U12 rapids u12
         
Field 2 – U10 Field      
12:00 PM U10 boys   WV Rapids  East River
1:00 PM U10 boys   WVS machete WV Rapids Hewitt
2:00 PM U11 Girls Grp 1 RVSC EKFC
3:00 PM U11 Girls Grp 2 WVS Fire Firecrackers
4:00 PM U10 boys   East River WV Rapids Hewitt
5:00 PM U10 boys   WV Rapids  WVS machete
         
         
Field 3 – U10/U8      
8:00am U11 Girls Grp 2 WVS Fire Twisters
9:00am U11 Girls Grp 1 RVSC Black Diamonds
10:00am Break      
11:00am U11 Girls Grp 1 Black Diamonds EKFC
12:00pm U9 Co-Ed   Beacon Wildcats
1:00PM U11 Girls Grp 2 Twisters Firecrackers
2:00PM U9 Co-Ed   Beacon Cheetah
3:00PM U9 Co-Ed   Sting Rays Wildcats
4:30PM U9 Co-Ed   Sting Rays Cheetah
         
Field 4 – Full Sided    
8:00AM U15 co-ed   FC Ripley Chaos U14
9:30AM U15 co-ed   Chaos U15 TVCS
11:00AM Break      
12:30PM U15 co-ed   FC Ripley TVCS
2:00PM U15 co-ed   Chaos U15 Chaos U14
3:30PM HS Boys   EKFC Davis TVCS HS
5:00PM HS Boys   EKFC KV Eagles
         
         
         
Field 5 – Full Sided    
11:00AM HS Boys   EKFC TVCS HS
12:30PM HS Boys   EKFC Davis KV Eagles
         
Sunday      
Field 1 – U12 Field      
8:00am U12 Boys Playoff East River Midstate
9:30am U12 Boys Playoff WVS Gunners WV Rapids
11:00AM U12 Boys Consol. YMCA Great Teays Strikers
12:30PM U12 Boys Champ.    
         
         
Field 6 – U12 Field      
8:00AM U13 Girls   chaos  midstate
9:30AM U13 Girls   rapids u13 rapids u12
11:00AM Break      
12:30PM U13 Girls   seed 1 seed 2
         
         
Field 2 – U10 Field      
9:00AM U10 Boys   East River WVS machete
10:00AM U10 Boys   WV Rapids 1 WV Rapids 2
12:00PM U10 Boys Champ. seed 1 seed 2
         
         
Field 3 – U10/U8      
9:00AM U11 Girls Playoff Black Diamonds Twisters
10:00AM U11 Girls Playoff WVS Fire RVSC
11:00AM U11 Girls Consol. EKFC Firecrackers
12:00pm U11 Girls Champ.    
1:30PM U9 Co-ed   Beacon Sting rays
2:30PM U9 Co-ed   Cheetah Wildcats
4:00PM U9 Co-ed Champ. seed 1 seed 2
         
Field 4 – Full Sided    
8:00AM U15 co-ed   FC Ripley Chaos U15
9:20AM U15 co-ed   TVCS Chaos U14
10:40AM Break      
12:00PM Break      
1:20PM HS Boys   TVCS HS EKFC Davis
2:40PM U15 co-ed Champ. seed 1 seed 2
         
         
Field 5 – Full Sided    
4:00PM HS Boys Champ.  KV Eagles  W of 2v3